Cal Newport, Hluboká práce

Ve své poslední práci jsem vydržel déle než dva roky. Po počátečním nadšení z nového prostředí nastalo období, kdy jsem cítil, že budu potřebovat změnu. Nevěděl jsem ale přesně, proč jsem nespokojený a co mi na mé práci vadí. Po přečtení knižní prvotiny od Cala Newporta jsem si na tuto otázku dokázal odpovědět.

Cal Newport, Hluboká práce
Moje hodnocení
8/10

Chyběla mi Hluboká práce. Zatímco při mém nástupu byla Hluboká práce součástí každého dne, postupem času vinou velkých investic do externích dodavatelů prakticky vymizela. Nevyhovoval mi nový systém práce, jež vyžadoval můj nadřízený. Neměl jsem prostor věnovat se jednomu či dvěma projektům a soustředit se na jejich analýzu a realizaci.

Na místo toho jsme se dvěma kolegy spustili desítky projektů napříč firmou. Z nedostatku interních kapacit se z nás stali pouze zapisovatelé problémů a požadavků, které jsme následně předávali dodavatelským společnostem. Desítky emailů, telefonáty od kolegů, interní analytické schůzky pro formulaci požadavků a externí meetingy s dodavateli - to byla náplň prakticky každého dne. Přestože jsem pracoval od rána do večera, cítil jsem absenci hmatatelného pracovního úspěchu, nepřipadal jsem si užitečný. Trávil jsem celý den mělkou prací.

"Při nedostatku jasných ukazatelů, co to znamená být produktivní a užitečný, se mnoho znalostních pracovníků obrací k průmyslovému ukazateli produktivity - dělat viditelně spoustu věcí."

Vzhledem ke své pracovní zkušenosti jsem se v mnoha částech knihy s autorem ztotožňoval. Mělká práce je do jisté míry nutná, ale není to ten druh činnosti, který by mi přinesl uspokojení. Zaměřit se na problém, vymyslet řešení a nastavit proces tak, aby k výskytu chyby již nedocházelo. To byla ta část práce, která mě bavila. Než jsem knihu stačil dočíst, ze zaměstnání jsem na vlastní žádost odešel.

"Příklon k hluboké práci není morálním postojem ani filozofickým prohlášením - je to pragmatické uznání toho, že právě díky schopnosti se soustředit dokážeme realizovat hodnotné věci."

Knížka mi pomohla uvědomit si, jak důležité je soustředit se a pracovat na sobě a svých cílech vědomě. Často jsem byl pouze v režimu autopilot. A to jak v pracovní době, tak také po ní. Rozhodl jsem se, že to zkusím jinak. Budu pracovat na sobě i na své pozornosti s pomocí rad a postupů, které Cal Newport v knize popisuje. Soustředění se dá trénovat a každý z nás se v něm může zlepšit.

"Pokud děláte ve své mysli každou hodinu, kdy jste vzhůru, něco smysluplného na práci, budete se na konci dne cítit šťastnější a do toho dalšího budete vstupovat odpočatější, než kdybyste svou mysl nechali hodiny utápět ve zpola vědomém a neuspořádaném surfování na internetu. Kdybych to měl shrnout, chcete-li zbavit návykové zábavné weby vlády nad vaším časem a pozorností, nabídněte svému mozku lukrativní alternativu. Nejen že si tím uchráníte schopnost odolávat rozptýlení a soustředit se, ale třeba se vám dokonce podaří dosáhnout ambiciózního cíle Arnolda Bennetta možná prvně v životě zakusit, co to znamená žít a ne jen přežívat."

Určitě doporučuji knihu si přečíst. Některé popisované jevy jsou zjevné a ne všechny rady jsou pro všechny aplikovatelné. Přesto mi kniha otevřela oči a pomohla mi si uvědomit, jak důležité vědomé a soustředěné činnosti jsou a že mají výsledky.

Stále se učím. Mám v textu chybu, nepřesnost nebo byste udělali něco lépe? Napište mi na email iam@cavalh.com. Děkuji každému, kdo mi pomůže se zlepšovat.

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-pět:

© 2018 | RSS | iam@cavalh.com